close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

آیا هنوز زن غنیمت جنگی است ؟؟

آیا هنوز زن غنیمت جنگی است ؟؟

آیا هنوز زن غنیمت جنگی است ؟؟

آیا هنوز زن غنیمت جنگی است ؟؟
آیا هنوز زن غنیمت جنگی است ؟؟
مجموعه ويديوئي در حال طراحي در حال طراحي گالري عکس آخرين اخبار جهان در حال طراحي
معجزه حفظ قرآن کريم
مجموعه قرآني حکيم ويژه

محك-موسسه حمايت از كودكان


 • نویسنده افتخاری سایت ما شوید و از مزایای باور نکردنی آن استفاده کنید
 • رموز شیرین کردن زندگی
 • قیمت روز سکه و طلا 10 شهریور 93
 • نرخ ارز امروز 10 شهریور 93
 • قیمت روز انواع خودرو امروز 10 شهریور 93
 • قیمت روز انواع موبایل امروز 10 شهریور 93
 • قیمت روز دوربین عکاسی امروز 10 شهریور 93
 • ریسک چیست؟؟
 • خوشحال باشید تا خوش شانس شوید!!
 • روش هائی برای پایان رساندن یک روز کاری
 • طرح اصلي تبلت Samsung Galaxy tab3 w5200 ده اينچي

  آیا هنوز زن غنیمت جنگی است ؟؟

  اين مطلب رو در سه شنبه 28 مرداد 1393 ساعت: 17:26 در سايت قرار داده است.

  پدر بزرگم در روستایی در 30 کیلومتری روستایمان دختری را نامزد کرده بود و قرار گذاشته بودند پاییز سال بعد بروند و او را بیاورند. برای همین نصف شیربها را هم پرداخته بودند....پاییز سال بعد، سر موعد مقرر با چندین اسب و قاطر به روستای مذکور می روند تا بقیه شیربها را بدهند و عروس را بیاورند؛ اما....
  زن، غنیمت جنگی نیست!

  چه بپذیریم و چه نپذیریم، زن در اکثر جوامع دیگر غنیمت جنگی نیست!

  حتما شما هم مشابه این خاطره را شنیده اید که دوستی می گفت: پدر بزرگم در روستایی در 30 کیلومتری روستایمان دختری را نامزد کرده بود و قرار گذاشته بودند پاییز سال بعد بروند و او را بیاورند. برای همین نصف شیربها را هم پرداخته بودند....پاییز سال بعد، سر موعد مقرر با چندین اسب و قاطر به روستای مذکور می روند تا بقیه شیربها را بدهند و عروس را بیاورند؛ اما با یک عروسی روبرو می شوند. خوشحال می شوند که بروند در عروسی شرکت کنند و این اتفاق را به فال نیک می گیرند؛ اما با یک امر ناراحت کننده روبرو می شوند...بله، نامزد پدر بزرگ دوست ما را به یک نفر دیگر داده اند و این عروسی مال اوست. آن هم درست در چنین روزی....پدر بزرگ دوست ما و همراهشان، حق خود می دانند که عروس را بردارند و به زور بیاورند؛ زیرا قبلا با خانواده او قرار گذاشته بودند....بعد از درگیری مسلحانه عروس به خانه پدر بزرگ این دوست می آید و بعد از انجام مراسمات عرفی و شرعی، سال های زیادی با او زندگی می کند و بیش از هفتاد فرزند، نوه، نتیجه، و نبیره در زندگی خود می بیند و پس از نزدیک به 100 سال عمر- درست یک هفته بعد از شوهر 110 ساله اش- فوت می کند. آن دو بسیار کم از آن دعوای دراماتیک با کسی سخن می گفتند؛ زیرا آن را عادی و طبیعی می دانستند....

  شاید شما هم داستان هایی مشابه شنیده باشید: ازدواج دختر با اراده خانواده اش و بر اساس مصلحت سنجی آنان؛ بدون این که این دختر تا پایان عمر اعتراضی داشته باشد، زیرا این وضعیت را درست ترین روش می دانسته است.

  اگر به وضعیت و ساختار اجتماعی گذشته ایران هم بنگریم، همه امور را با این شیوه از شوهر دادن دختران متناسب می بینیم: مثلا محدودیت های مختلف برای رفت و آمد زن با دیگران. از جمله این که خانه ها اندرونی-بیرونی داشت، وسایل حمل و نقل و سفر کم بود، کار زن در کنار خانواده اش بود یا اصلا در خود خانه اش بود و .....در چنین وضعیتی، که زنان کاملا هم آن را پذیرفته بودند- زن فقط به شوهر و زندگی ای که خانواده برایش تعیین کرده بودند می اندیشید و عمری هم زندگی می کرد و بسیار کم چیزی به نام طلاق یا...پیش می آمد.

  اما ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، در این مورد، وضعیت به شکل اساسی تغییر کرده است و زنان که قبلا برایشان مصلحت سنجی می شد و توسط دیگران انتخاب می شدند، حالا حدأقل می خواهند خودشان برای خودشان مصلحت بسنجند و بیشترین سهم از فرایند انتخاب شوهر را برای خود می خواهند.

  با گسترش امکانات ارتباطی، مثل رسانه ها و وسایل حمل و نقل، زنان امروز از اساس با زنان گذشته تاریخ متفاوتند. به همین دلیل ما هم باید این تغییر را بپذیریم و برای آن برنامه بریزیم....حالا که راهی برای حذف اختیار زنان در انتخاب همسر آینده ایشان وجود ندارد؛ بهتر است آن را بپذیریم؛ اما دختران خود را با آموزش و تربیت به بلوغ اجتماعی برسانیم...تا بیاموزند که هم با خانواده دلسوز خود درین باره مشورت کنند و هم خود مردان را درست بشناسند و دقیق انتخاب کنند....

  این مختصر را نوشتیم تا بگوییم که تفکیک جنسیتی، بخشی از سنتی است که در زمان خود به راستی هم ممکن بود و هم کارآمد؛ اما اکنون دیگر نه ممکن است و نه اگر به طور ظاهری صورت بگیرد، فایده ای دارد...جهان امروز، مرزهای دیروز را در هم شکسته است و دیگر تفکیک کردن هایی از این جنس ممکن نیست...پس بهتر است واقعیت امروز جهان را بپذیریم و با تلاش زیاد بکوشیم که با آموزش و تربیت مناسب و با ایجاد نهادهای لازم اجتماعی، به شکل مناسب و کارآمد، از عزت شهروندان زن و مرد خود و از کیان خانواده ها دفاع کنیم... بسیار انگشت شمارند در میان جمعیت چند ده میلیونی ایران، کسانی که به حفظ حریم خانواده خود اعتقاد نداشته باشند و برای آن نکوشند. هنوز هم همه حاضرند برای حفظ مرزهای خانواده خود تا پای جان بایستند. اختلاف فقط در شیوه انجام آن است...باید واقعیت های جدید جهان را دید، پذیرفت و بر اساس آن برای حفظ حریم خانواده ها از نو برنامه ریزی کرد....ولی در هر صورت، باید باور کنیم که زن دیگر غنیمت جنگی نیست و زنان ترجیح می دهند به جای گرفتن شیربهای زیاد، اختیار آنان برای انتخاب زندگی آینده به خودشان واگذاشته شود!  برای نمونه به ساختار یک خانه قدیمی توجه و آن را با ساختار خانه های کنونی مقایسه کنید تا ببینید خانه های جدید چگونه در مقابل تفکیک جنسیتی ایستاده اند!...تفاوت بقیه اجزای کنونی زندگی ما با گذشته هم به همین قرار است:

  زن، غنیمت جنگی نیست!


   خانه طباطبایی ها، کاشان

  یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی کاشان، خانه طباطبایی هاست که در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان واقع شده است. این خانه که از شاهکارهای هنر معماری قدیم به شمار می رود به وسیله مرحوم سیدجعفر طباطبایی – از تجار معروف فرش آن زمان – در سال ۱۲۵۰هجری قمری ساخته شده است. خانه طباطبایی ها همچون دیگر بناهای تاریخی آن زمان برخوردار از تزئینات مجلل و باشکوه، اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه است. مجموعه خانه طباطبایی ها مشتمل بر ۳ بخش اندرونی بیرونی و بخش مخصوص خدمه است .مجموعه خانه تاریخی طباطبایی ها با ۴۷۰۰ مترمربع وسعت دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.معماری خانه طباطبایی ها به شیوه معماری حجاب دار، گودال باغچه، متقارن و درون گر است. خانه تاریخی طباطبایی ها که به وسیله هیات امنای مرمت و احیای ابنیه تاریخی کاشان خریداری و در سال های ۱۳۷3 تا ۱۳۷۶ با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی کاشان و با پشتیبانی مسئولان وقت وزارت و معادن و فلزات طبق نقشه اصلی و نخستین موردمرمت و بازسازی قرارگرفت در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۱۵۰۴ به ثبت رسیده است. مجموعه تاریخی خانه طباطبایی ها هم اکنون زیرپوشش سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان اداره می شود.

  اين خانه در نزديکی خانه تاريخی بروجردی و در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امير احمد (ع-که اين بقعه نيز از آثار هنری قرن نهم و دهم می باشد) خانه با شکوهی وجود دارد و به خاطر اينکه سنگ بنای اين خانه را شخصی به نام حاج سيد جعفر طباطبايی نطنزی بنا نهاده است به خانه طباطبايی موسوم و مشهور گرديده است. اين خانه در زمينی به مساحت 4730 متر مربع و در حدود سال 1250 قمری با مهارت و هنرمندی معمار معروف کاشانی استاد علی مريم احداث گرديده است.

  اين خانه مشتمل بر چهار صحن و حياط می باشد که حياط مرکزی متعلق به قسمت بيرونی و دو حياط متعلق به اندرونی و يک حياط متعلق به خدمه بوده است. قسمت اندرونی: شامل اتاق پنج دری ساده در مرکز و دو حياط در دو طرف آن و دارای سرداب هايی که بادگير ها هوارا در آن جريان می دهند که اين قسمت محل سکونت خانواده مرحوم طباطبايی بوده است .حياط ضلع شمال غربی بزرگتر و تعداد اتاق های آن بيشتر می باشد و دارای سرسرای پذيرايی مجزايی است. در زير قسمت اندرونی مخصوصاً اتاق مرکزی ، سرداب بزرگی قرار دارد که دارای مشخصات منحصر به فرد خود است و به علل مختلف از جمله : وجود بادگير ،سقف ضربی ، نوع مصالح به کار رفته در بدنه ، دو جداره بودن بدنه ،وجود حوضی که قبلاً در مرکز سرداب بوده، اختلاف ارتفاع با سطح کوچه حدود 8 تا 10 متر ، نسيم خنکی که از سطح حوض حياط مرکزی وارد زير زمين می شود ؛ همه اين عوامل باعث شده تا به خصوص در فصل تابستان 15 تا 20 درجه اختلاف دما بين زيرزمين و بيرون آن مشاهده شود.

   

  قسمت بيرونی: شامل تالار بزرگ (اتاق شاه نشين) در مرکز با نورگيرها و پنجره های مشبک رنگی و پنجره های کناری دو جداره که عمودی باز و بسته می شود . اين اتاق دارای تزيينات نقاشی و آيينه کاری و گچ بری های جالب از جمله پنجره های مشبک گچی است که همچون پارچه توری ظريفی به نظر می رسد . در دو طرف اتاق شاه نشين اتاق های گوشواره بنا شده است در جلوی اتاق شاه نشين ، ايوانی با آيينه کاری و گچبری های جالب ديده می شود.

  در طرفين تالار بزرگ دو حياط خلوت و نور گير به صورت قرينه يکديگر احداث شده است که دارای تابلو های بديع نقاشی می باشند و از نفايس آثار هنری اين ديار به شمار می آيند. اسناد و قراين نشان می دهد که هنرمند بزرگ و نقاشباشی در بار ناصرالدين شاه قاجار يعنی ميرزاابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنيع الملک با مالک خانه دوستی نزديک و مراوده خانوادگی داشته است لذا به احترام دوستی که با مرحوم طباطبايی داشته در اجرای گچ بری ها و ترسيم نقاشی های اين خانه نظارت داشته است. و اين مطلب ارزش و اعتبار تزيينات خانه طباطبايي را بسيار افزايش می دهد. حياط خدمه: شامل اتاق های خدمه ، زيرزمين خدمه، آشپزخانه و اصطبل زمستانی و تابستانی می باشد که تعدادی از اتاقهای خدمه از بين رفته است .

  آب خانه از دو رشته قنات دولت آبادی و نصرآبادی تأمين می گرديد است . خانه طباطبايی دارای 5 درب ورودی می باشد که ورودی اصلی به دو ورودی اندرونی و بيرونی در قسمت هشتی تقسيم می گردد. علت پيچ و خم های راهرو های ورودی جهت شکستن اختلاف ارتفاع و نداشتن ديد مستقيم است. لازم به توضيح است که خانه مسکونی وزادگاه شادروان "سپيده کاشانی" – شاعر بزرگ معاصر – نيز در مجاورت خانه تاريخی طباطبايي و در جنوب آن قرار دارد.

  زن، غنیمت جنگی نیست!

  زن، غنیمت جنگی نیست!

  زن، غنیمت جنگی نیست!

  زن، غنیمت جنگی نیست!

  زن، غنیمت جنگی نیست!

  زن، غنیمت جنگی نیست!

  زن، غنیمت جنگی نیست!
  منبع : روزگار نو  - http://www.rouzegareno.ir

  ,
  برچسب ها :

  مطالب مرتبط

  نویسنده افتخاری سایت ما شوید و از مزایای باور نکردنی آن استفاده کنید
  رموز شیرین کردن زندگی
  ریسک چیست؟؟
  خوشحال باشید تا خوش شانس شوید!!
  روش هائی برای پایان رساندن یک روز کاری
  چگونه روابط اجتماعی خودمان را تقویت کنیم ؟؟
  آیا میشود بدون خطر کردن موفق شد؟؟
  اگر میخواهید ثروتمند شوید ، بخوانید
  آموزش راه اندازی 3G تلفن همراه و تعرفه آن
  روش شناسائی گوشی اصلی از تقلبی
  به طرف هدف خودتان بشتابید
  با این روش همیشه مثل یک میلیونر فکر کنید
  با این روش همسرتان را دست داشته باشید
  آیا هر روز وقت کم می آوری ؟؟؟
  ازدواج موفق و رازهای بدست آمدن آن

  بخش نظرات اين مطلب


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  کليه حقوق مادي و معنوي نزد (( مجله اینترنتی موفقیت(نویسنده فعال می پذیرد) )محفوظ بوده و هرگونه کپي برداري با ذکر منبع اصلي آن مطلب ، بلا مانع است.
  طراحي از آواسايت ترجمه از قالب گراف
  تحلیل آمار سایت و وبلاگ